Słuchawki Google Pixel Buds – czy to początek końca tłumaczeń ustnych?

Kilka dni temu świat obiegła informacja o planowanej premierze kolejnego produktu Google, a w mediach zawrzało. „Rewolucja”, „przełom” i „przyszłość”, to tylko z niektóre słowa, które padały w nagłówkach największych światowych i polskich tytułów. Pojawił się nawet głos, że to historyczny dzień, w którym technologia pozbawi pracy nauczycieli języków obcych i tłumaczy symultanicznych.

O jaki produkt chodzi?

Google Pixel Buds, których premiera zapowiadana jest na listopad, to słuchawki, które dzięki współpracy ze specjalną aplikacją, będą w stanie tłumaczyć w czasie rzeczywistym z i na 40 różnych języków (w tym również język polski). Będzie to możliwe, dzięki systemowi rozpoznawania mowy, jak i znanym już szerszej publiczności, tłumaczeniom maszynowym Google.

Póki co, podczas konferencji Google zdecydował się zaprezentować krótką próbkę działania nowego produktu podczas rozmowy angielsko – szwedzkiej i trzeba przyznać, że w rozmowie na temat samopoczucia i odczuć co do nowych słuchawek Google urządzenie działa bardzo dobrze, z akceptowalnym opóźnieniem w konwersacji.

Działanie słuchawek jest na pewno obiecujące, a jeśli producent spełni wszystkie swoje obietnice, rzeczywiście będzie to przełom w komunikacji międzyludzkiej, przynajmniej na najbardziej podstawowym poziomie, służącym wymianie prostych informacji. Urządzenie z pewnością będzie przydatne podczas zagranicznych podróży.

Jak Google Pixel Buds poradzą sobie z trudniejszymi, bardziej skomplikowanymi wypowiedziami lub tymi opartymi na kontekście, wiedzy o kulturze, czy też poczuciu humoru – tego na razie nie wiemy, lecz jest to z pewnością rzecz, którą warto obserwować – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że słuchawki działają na zasadzie sztucznej inteligencji i mają stawać się coraz lepsze z czasem.

 

 

1 thought on “Słuchawki Google Pixel Buds – czy to początek końca tłumaczeń ustnych?

  1. Były Hololens, teraz Google Pixel Buds, moim zdaniem człowieka to nie zastąpi, aczkolwiek jest w tym bardzo duży potencjał. Z maszynami trzeba umieć pracować, lecz nie każdy potrafi je okiełznać. Jestem ciekawa prezentacji produktu. Bardzo dobry wpis, krótko, zwięźle i na temat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *